Rolety okienne - na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Poradniki...

25-09-2017  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: sklep.mardom.com.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Rolety okienne to doskonała alternatywa dla tradycyjnych zasłon i firanek. Z ich pomocą wnętrza naszych domów nabierają stylu i przytulności, ponadto stanowią skuteczną ochronę przed słońcem i ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Warto rozpatrzyć to niebanalne rozwiązanie aranżacji okien już na etapie projektowania wystroju domu czy mieszkania. Na co, jednak zwrócić uwagę przy ich zakupie? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Rolety okienne na wymiar - o czym pamiętać przy mierzeniu?

Jeśli chcemy przymocować roletę bezpośrednio do ściany lub sufitu, konieczne jest zmierzenie szerokości wnęki okiennej i dodanie dodatkowych 5 cm z każdej strony. Wysokość mierzymy od miejsca planowanego montażu do parapetu lub podłogi.

Z kolei, jeśli chcemy zawiesić roletę na ramie okna, dodatkowo mierzymy szerokość szyby i dodajemy po 2 cm z każdej strony. Wysokość rolety stanowi wysokość skrzydła okna.

Sposób mocowania rolet

Kluczowym aspektem podczas zakupu rolety okiennej, jest sposób jej mocowania. Rolety wewnętrzne możemy zamontować do ramy okiennej, ściany, wnęki okiennej lub do sufitu. Wszystko zależy od przestrzeni, jaką dysponujemy oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Chcąc uniknąć ingerencji mechanicznej w drewno lub plastik możemy zdecydować się na rolety mini. Wystarczy zaczepić ich mechanizm o ramę okna bez konieczności przykręcania. To polecany model rolet okiennych, zwłaszcza dla świeżo zamontowanych okien.

Rodzaje rolet okiennych

 

  • Rolety plisowane tzw. plisy, mają formę harmonijki rozciąganej i ściąganej na całej długości okna.

 

  • Rolety rzymskie nie nawijają się na rolkę, lecz działają na zasadzie mechanizmu składającego się falami po pociągnięciu za sznurek.

 

  • Rolety austriackie, wyglądem przypominają tradycyjne zasłony, sterowane są za pomocą mechanizmu sznurkowego.

 

  • Rolety zwijane nakręca się na specjalną rolkę przy pomocy silnika elektrycznego lub mechanizmu łańcuszkowego, sznurkowego. Na rynku aranżacji okien dostępne są rolety wolnowiszące, niezabudowane oraz kasetowe, zabudowane.

 

  • Rolety dzień-noc to specjalny rodzaj osłony okna produkowany z tkanin tworzące poziome pasy transparentne i zaciemniające. Naprzemianległy układ pasów pozwala na regulację ilości wpadającego światła, tworząc niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu.

 

Wybór tkaniny

Na rynku aranżacji okien dostępne są dziesiątki tkanin, różniących się od siebie teksturą, kolorem czy ilością przepuszczalnego światła. Do najdroższych materiałów zaliczają się materiały grube, nierzadko podklejane gumą. W sprzedaży dostępne są rolety okienne produkowane z materiałów sztucznych (tekstylne), papierowe stosowane w roletach plisowanych, bambusowe i trzcinowe oraz produkowane z folii refleksyjnej.

Mechanizm podnoszenia rolet okiennych

Plisy, rolety rzymskie czy austriackie dzielą się także ze względu na rodzaj mechanizmu podnoszącego. W sprzedaży dostępne są rolety okienne działające przy pomocy mechanizmu sznurkowego i koralikowego. Ten pierwszy cieszy się dużą popularnością, oferowany jest w przystępnych cenach i polecany jest do rolet rzymskich, które są zwykle mniejsze i lżejsze. Z kolei, mechanizm łańcuszkowy jest bardziej wytrzymały, dzięki czemu wykorzystywany jest do większych i cięższych rolet.

Artykuł został opracowany przez firmę Mardom - producenta rolet okiennych.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com