Kreatywna aranżacja przestrzeni biurowej w firmie

Porady i informacje...

07-01-2019  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

W ostatnich latach trend work – life balance, czyli równowaga między życiem i pracą nabrał na sile i wyraźnie przeniósł się nie tylko na działania prospołeczne w korporacjach, ale także na zaangażowanie pracowników w „życie” firmy. Zmiany odpowiadają nie tylko na potrzeby samego kierownictwa, ale całego zespołu, a nawet poszczególnych działów.

Współczesne projekty biur mają być nie tylko miejscem do pracy, ale pobudzać kreatywność, redukować stres, dać poczcie komfortu i spokoju. Odchodzi się od myślenia o miejscu pracy, jako o biurku przy którym na sztywno spędza się 8 godzin. Standardem stał się podział przestrzeni pełniący poszczególne funkcje, jak np. przestrzeń gastronomiczna, miejsce do odpoczynku z wygodnymi sofami i fotelami, czy sale konferencyjne zawierające pełen sprzęt audio-video. Niektórzy idą jednak o krok dalej.

Doskonałym przykładem firmy, w której zachodzą takie zmiany jest Royal Bank of Scotland (RBS).

Z jednej strony instytucja przywołująca na myśl sztywne skojarzenia i panujące w niej zasady, z drugiej zaś – proinnowacyjne i wpisujące się w obecne trendy aranżacji przestrzeni miejsce pracy. Modernizacja biura zaczęła się od organizacji sesji fokusowych zarządu z pracownikami, podczas których zgłaszali swoje pomysły, mówili co jest dla nich komfortowe i czego dokładnie potrzebują, by czuć się lepiej. Wszystkiemu przysłuchiwała się firma zajmująca się aranżacją przestrzeni.

– „Zmieniliśmy podejście i zaangażowaliśmy pracowników w podejmowanie decyzji przekazując

im część kompetencji, które do tej pory należały do Zarządu. Chcieliśmy, by miejsce pracy stało się przyjazne i spełniało ich oczekiwania. Natomiast firma zewnętrzna po udziale we wspólnych warsztatach, przygotowała projekty dopasowane do konkretnych potrzeb ludzi.” – mówi Anton Krasheninnikov, Project Manager odpowiedzialny za office redecoration & renovation z National Westminister Bank w Polsce.

W efekcie końcowym wyszło z tego kilka elementów. Każda przestrzeń odpowiada na potrzeby danego działu. Wyodrębniona została strefa relaksu z grami (jak np. stołem do ping ponga, piłkarzykami i rzutkami), powierzchnia gastronomicza została urządzona zgodnie z trendami eko i wyposażona np. w jednorazowe papierowe kubki lub szklane butelki na wodę. Na ścianach pojawiły się elementy dekoracyjne, a na szafkach natura – w tym przypadku tzw. las w słoiku. – „Wprowadzenie elementów natury do biur, dzięki wprowadzeniu żywych roślin do przestrzeni biurowych zwiększa się wydajność i samopoczucie, a to bezpośrednio wpływa na zyski firmy. Dobre samopoczucie pracownika to obecnie najważniejszy priorytet każdego pracodawcy.” – potwierdza Rafał Grudziąż z pracowni architektonicznej 81.waw.pl.

Świetnym przykładem na zaangażowanie całego Zespołu może być dział IT, którego ściany zdobią graficzne elementy dekoracyjne z gier lub stół zrobiony z procesorów komputerów podczas warsztatów. – „Zespół sam stworzył coś, przy czym teraz każdy chętnie pracuje. To także element  zabawy, oderwanie od codziennej pracy. My zamówiliśmy tylko zalanie go żywicą.” – dodaje Anton Krasheninnikov, Project Manager odpowiedzialny za office redecoration & renovation z National Westminister Bank w Polsce.

Jakie trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych obserwowaliśmy w 2018 roku?

„Przede wszystkim Activity Based Working (ABW), gdzie pracownik nie ma stałego miejsca pracy, może sobie wybierać przestrzeń w której ma pracować i która najbardziej mu odpowiada do realizacji konkretnego zadania. Najważniejsza jest elastyczność przestrzeni. Adoptowalne miejsca pracy, które dają łatwo się zmieniać i umożliwiać pracę na kilku poziomach. Kolejna rzecz, to hasło „w biurze jak w domu”, czyli zastosowania różnych tekstur, materiałów, które udomowią przestrzeń biurową. Drewniane panele na ścianach, miękki tapicerowane obicia, dywany,  to w niej pracownik będzie czuł się bardziej przyjaźnie i swobodnie co wpływa na rozluźnienie i większą kreatywność w działaniu.” – komentuje Rafał Grudziąż z pracowni architektonicznej 81.waw.pl

Ponadto, RBS zapewnia swoim pracownikom nowoczesne narzędzia pracy, szkolenia niezbędne dla ich rozwoju oraz przyjazną atmosferę. Praca ta daje możliwość zdobycia doświadczenia w międzynarodowym środowisku oraz uczestniczenia w ciekawych projektach. Pracownicy otrzymują atrakcyjne warunki zatrudnienia, w tym elastyczne godziny pracy, opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, plan emerytalny, atrakcyjny program zniżek (m.in. teatry, sklepy) oraz możliwość rozwijania swoich licznych pasji sportowych. Angażuje się również w różnorodne akcje charytatywne, przedsięwzięcia wspierające kobiety na rynku pracy oraz inne związane z różnorodnością w zatrudnieniu. W procesie rekrutacji bank zwraca uwagę na pracowników, którzy stawiają na współpracę w zespole na pierwszym planie, lubią pracę w dynamicznym środowisku, są kreatywni i chętnie angażują się w dodatkowe inicjatywy oraz zależy im na rozwoju osobistym.

Royal Bank of Scotland to doskonały przykład na to, iż pracodawcy zaczynają dostrzegać korzyści, jakie niesie ze sobą nowoczesna siedziba biurowa oraz komfortowe i zdrowe środowisko pracy.

Poza pozytywnym wizerunkiem na rynku, pozwala im ona na przyciągnięcie najlepszej kadry i wspieranie wydajności swoich pracowników, co realnie wpływa na wzrost przychodów.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com