Kiedy tradycja spotyka nowoczesność – krakowski apartament Angel Plaza projektu Mango Studio

Projekty i realizacje

07-01-2019  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Projekty i realizacje

Zabytkowy kamienica w samym sercu Krakowa i ultranowoczesna plomba architektoniczna. W niej tradycyjne kamieniczne wnętrze z całą gamą technologicznych udogodnień. Mezalians? Nic podobnego – bardzo udany mariaż. To właśnie ten kontrast wyznaczył kierunek stylistycznych poszukiwań architektek z krakowskiej pracowni Mango Studio. Dzięki ich wyczuciu i świadomości roli otoczenia powstał eklektyczny, choć stylowy apartament. To ukłon w stronę nowoczesności z pełnym szacunkiem dla średniowiecznej historii miasta – mówi założycielka studia i główna projektantka, Karolina Drogoszcz.

O wyborze rozwiązań architektonicznych w dużym stopniu zdecydowało również docelowe przeznaczenie mieszkania. Ten niewielki, dwupokojowy apartament, z którego okien widać Kościół Mariacki, powstał dla celów zawodowych. Właściciel udostępnia mieszkanie odwiedzającym go partnerom biznesowym. W związku z tym, miała cechować go hotelowa elegancja, pełna funkcjonalność i komfort użytkowania. Były to jedyne wskazówki, jakie niezwiązany emocjonalnie z projektem właściciel przekazał architektkom z pracowni Mango Studio, zostawiając w ich gestii wszelkie inne decyzje dotyczące aranżacji wnętrza. Ta swoboda twórcza zaowocowała powstaniem niebanalnego, eklektycznego projektu Angel Plaza, który śmiało łączy starą architekturę z nowym wyposażeniem.

Mijając lobby recepcji budynku wchodzimy bezpośrednio do apartamentu, który od progu wita nas widokiem salonu połączonego z częścią kuchenną. Główne pomieszczenie zachowuje swój uniwersalny, subtelny charakter dzięki zastosowaniu stonowanych beżów i bladych brązów, które powtarzają się w obiciach kanapy i krzeseł, materiale, z którego wykonane są zasłony, jak i wybarwieniu mebli. Ściany salonu również pomalowano na delikatny kolor kości słoniowej, metodą na tzw. pudełko, czyli łącznie z sufitem. To typowy zabieg kamieniczny stosowany w wysokich, reprezentacyjnych wnętrzach. Dla przełamania wyważonej kolorystyki zastosowano kilka wyraźnych kontrapunktów, jak dywan o mocnym czarno-białym wzorze czy ciemny odcień drewnianych elementów stołu i krzeseł. Na podłodze w części dziennej apartamentu znalazł się postarzany parkiet we francuską jodłę, który wraz z elementami sztukateryjnymi na ścianach nadaje czytelny, klasyczny ton całemu wnętrzu.

Panuje on także w sypialni, która najbardziej chyba przywodzi na myśl klimat hotelowej elegancji. Wypełnia ją biel, krem, rozbielona szarość i pudrowy róż, na tle których wybija się ciepły odcień drewnianych, urzekających prostotą mebli. Tu także na ścianach nie zabrakło sztukaterii, która doskonale współgra  z tapetą w srebrne pionowe pasy. Z sypialni, tak jak i z salonu jest wyjście na taras, którego aranżację również powierzono Mango Studio. Zamiast dotychczasowych płytek, architektki postawiły na tarasie na drewniany parkiet, który dobrze koresponduje z wystrojem wnętrza. Według tej samej idei zorganizowano luksusową łazienkę, o której nieoczywistym charakterze decyduje z jednej strony – tradycyjna złota armatura umywalkowa, z drugiej – zdobycze najnowszej technologii w postaci washletu i relaksujących dyszy do masażu w natrysku.
 
Udogodnienia łazienkowe stanowią tylko jeden z elementów rozbudowanej automatyki inteligentnego apartamentu. Goście mają do swojej dyspozycji także system sterowania strefami świetlnymi i temperaturą pomieszczenia, czujniki zmierzchowe czy też automatyczne zasłanianie okien. Eleganckie panele sterujące wpisują się w styl tego wyjątkowego wnętrza, w którym obraz z projektora rzucany jest na fragment ściany okolonej sztukaterią, tworząc tym samym zgodne porozumienie tradycji i technologii.

Część kuchenna stanowi kolejny argument przemawiąjący na korzyść takiego mariażu. Klasyczne w formie fronty zabudowy meblowej w kolorze kawy z mlekiem zyskały nowoczesny sznyt dzięki wyraźnemu połyskowi, jaki dobrze znamy z minimalistycznych, nowoczesnych kuchni. Biznesowe przeznaczenia mieszkania miało wpływ na wybór zastosowanych sprzętów kuchennych. Zamiast pojemnej, wysokiej lodówki znajdziemy jej małą, podblatową wersję, a w miejsce dużego piekarnika architektki przewidziały profesjonalną lodówkę na wino.

A skoro o tym mowa… Projekt ten dowodzi, że połączenie ponadczasowej klasyki i nowoczesnych technologii jest rozwiązaniem nie tylko uniwersalnym, ale i ponadczasowym. Pomimo tego, że od powstania Angel Plaza minęły dwa lata, apartament nie pozostaje w tyle za najnowszymi trendami w architekturze wnętrz, będąc jak dobre wino – im starszy, tym bardziej szlachetny.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com