Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Budownictwo Pasywne od podszewki

NIE ZWLEKAJ - PODZIEL SIĘ ARCHI-PASJĄ!

2012-04-26  Autor: EcoSquad   Źródło: EcoSquad   Kategoria: Podziel się Archi-Pasją

Chcąc wprowadzić Państwa w dziedzinę budownictwa pasywnego postanowiliśmy poprosić o wywiad wykonawcę ekologicznych domów pasywnych. Na pytania odpowiada Pan Kajetan Kupść specjalista budownictwa pasywnego w firmie INHOM.

EcoSquad: Jakie były początki zetknięcia się  Pana z budownictwem pasywnym? Co wpłynęło na założenie firmy wykonującej takie domy?

Kajetan Kupść: Przygotowując się do rozpoczęcia działalności usługowej polegającej na kompleksowej budowie domów jednorodzinnych poszukiwałem technologii i sposobu budowania, który będzie spełniał trzy warunki: nowoczesność, energooszczędność i jakość. Przypadkiem trafiłem na szkolenie organizowane w Gdańsku przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego. Zajęcia  prowadził szef Instytutu pan Gunter Schlagowski. Po tym szkoleniu kierunek dalszego rozwoju był już określony – budownictwo pasywne.

E.S:. Jest dużo definicji budownictwa pasywnego. Jak powinna brzmieć definicja według Pana -  osoby zajmującej się tym na co dzień?

K.K.: Uważam, iż najważniejszym kryterium, który charakteryzuję budynek pasywny jest  ilość energii  jaka jest potrzebna do ogrzania takiego domu. W przypadku budynku pasywnego jest to nie więcej niż 15 kWh energii cieplnej na 1 m2 powierzchni użytkowej rocznie oraz moc grzewcza w wysokości nie większej niż 10 W/m2 powierzchni użytkowej jaką trzeba zapewnić aby ogrzać taki budynek przy temperaturze zewnętrznej -16° C.

E.S:. Dlaczego warto wybrać dom pasywny a nie tradycyjny?

K.K.: Uważam, iż trzy podstawowe argumenty przemawiają za budownictwem wysoce energooszczędnym i pasywnym:

  • Bardzo niskie koszty ogrzania budynku i ciepłej wody mieszczące się w granicach 1000 -1200 zł na cały rok.

  • Wysoki komfort (świeże powietrze non stop, temperatura ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz okien prawie taka sama, dużo światła  w domu, brak wysokich temperatur i przegrzewania budynku latem nawet na samym poddaszu)

  • Niskie koszty napraw i remontów w trakcie całego cyklu życia budynku (dobrze wykonane i grube izolacje w połączeniu ze sprawną wentylacją mechaniczną skutecznie chronią budynek przed niekorzystnym wpływem zimna, wilgoci czy zmian temperatur)

E.S:. Czym kierować się wybierając wykonawcę naszego domu pasywnego?

K.K.: Myślę, że w ogóle wybierając jakiegokolwiek fachowca należy się kierować jakością odpowiedzi udzielanych na nasze zapytania.

E.S:. Czy postawiony dom pasywny podczas użytkowania oraz upływu czasu nie traci swoich wartości ? Na co należy zwrócić uwagę w codziennym użytkowaniu?

K.K.: Oczywiście, tak jak wszystko z biegiem czasu się starzeje, ulega destrukcji czy po prostu normalnemu zużyciu. Tym mniejsza będzie utrata właściwości cieplnych im dokładniej będzie taki budynek zrealizowany ale myślę, że ta zasada jest adekwatna do każdego domu nie tylko pasywnego. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę nie tylko do jakości samych materiałów ale także do jakości ich zastosowania i aplikacji.

E.S:. Czy dom pasywny wymaga częstych remontów i czy są one droższe niż w tradycyjnym budownictwie?

K.K.: Dom pasywny z racji swojej ponadprzeciętnej jakości  i odporności na działanie czynników zewnętrznych wymaga dużo mniejszych nakładów remontowych, a raczej konserwacji i odświeżenia na skutek normalnego zużycia przez co znacząco wpływa na obniżenie kosztów jego utrzymania.

E.S:. Podobno budownictwo pasywne jest droższe od tradycyjnego o kilka naście procent. Czy jest to prawda? Po jakim czasie można liczyć na zwrot inwestycji w taki dom?

K.K.: Tak, dom pasywny jest droższy od takiego samego domu dobrej jakości wybudowanego zgodnie z obowiązującymi normami. Przy 150 m2 domu różnica ta wynosi z naszych doświadczeń około 30 - 50 tyś. zł. Co zwraca się uwzględniając (różnice w kosztach ogrzewania, utrzymania i remontów) po około 10 latach. Oczywiście poza aspektem ekonomicznym policzalnym pod uwagę należy wziąć także wartości niepoliczalne takie jak np. wyższa jakość życia, wyższy komfort, lepsze warunki zdrowotne.

E.S:. Jakie są wady takiego domu według Pana?

K.K.: Poza wyższymi kosztami początkowymi można uznać, iż rygor prostej i zwartej bryły jest pewnym ograniczeniem aczkolwiek i z tym można sobie poradzić.

E.S:. Czy budynek pasywny potrzebuje certyfikatu do potwierdzenia swojej energooszczędności?

K.K.: Może nie koniecznie potrzebuje certyfikatu ale na pewno potrzebuje dokładnych obliczeń dla upewnienia się, że mamy do czynienia z budynkiem pasywnym.

Dziękujemy za wywiad i pozdrawiamy.
EcoSquad

Wasze opinie

2014-01-26 20:51:53    Jarek

Czy ktoś budował dom pasywny z tą firmą? Jakie mieliście państwo doświadczenia?

2023-12-04 19:10:47    ArchDOM

W dzisiejszych czasach budownictwo energooszczędne i pasywne ma jeszcze większe znaczenie niż kiedyś. Na naszej stronie jest dostępnych wiele energooszczędnych projektów domów link

2024-02-19 18:25:17    domprojekt

Z pewnością tak! Domy pasywne są odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata, takie jak zmiany klimatu i wzrost cen energii. link


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Podziel się Archi-Pasją

CERTYFIKACJA AUTODESK 10 PYTAŃ arch. Bohdan Lisowski

2012-10-18

Portal W-A.pl prezentuje serię wywiadów ze znanymi architektami związanych z nowatorskim działanie w… »

CERTYFIKACJA AUTODESK arch. Wojciech Miecznikowski odpowiada na nasze pytania

2012-10-05

Portal W-A.pl prezentuje serię wywiadów ze znanymi architektami związanych z nowatorskim działanie w… »

CERTYFIKACJA AUTODESK – 10 PYTAŃ – do dr arch. Macieja Skazy

2012-09-25

Portal W-A.pl prezentuje serię wywiadów ze znanymi architektami związanych z nowatorskim działanie w… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro