Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Rynek zyskał dodatkowy czas

Informacja Prasowa

2013-09-02  Autor: Krzysztof Wańczyk   Źródło: Inwestycje.pl   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

Początek nowego miesiąca na rynku walutowym powinien rozpocząć się spokojnie, ponieważ poniedziałek jest dniem wolnym w USA i Kanadzie, gdzie przypada święto pracy. Dodatkowo odsunięta została perspektywa ataku na Syrię, a z Chin napłynęły dobre dane (PMI), które ostatecznie powinny przełożyć się na wzrost apetytu na ryzyko.

Syria schodzi na drugi plan


Wobec zapowiedzi interwencji wojskowej przeciwko Syrii, po tym jak syryjski reżim użył broni chemicznej, na rynkach kapitałowych pojawił się strach, który skutkował odpływem kapitału z giełdowych parkietów i silnym umocnieniem dolara. Początek września powinien jednak w pewnym stopniu ustabilizować sytuację, bowiem w sobotę prezydent USA Barack Obama zaznaczył, że warunkiem przeprowadzenia interwencji jest zgoda Kongresu. Z punktu widzenia rynków finansowych uzależnienie interwencji od decyzji amerykańskiego Kongresu jest dobrą wiadomością, ponieważ chwilowo problem znika, co powinno zmniejszyć awersję do ryzyka. Po drugie, po zaskakującej decyzji brytyjskiego parlamentu, który sprzeciwił się akcji militarnej, nie ma pewności, czy amerykańscy politycy wyrażą na nią zgodę. Szczególnie, że połowa tamtejszego społeczeństwa sprzeciwia się jakiejkolwiek akcji przeciwko Syrii. Podsumowując, temat Syrii i obaw z nią związanych przynajmniej na tydzień przestanie interesować inwestorów. Uwaga rynków w najbliższym tygodniu będzie koncentrować się na publikowanych danych makro, posiedzeniach banków centralnych i oczekiwaniu na wrześniowe posiedzenie FOMC.


PMI na tapecie


Napięcie na rynkach powinny złagodzić dobre wiadomości z Chin, które pokazały wzrost aktywności chińskiego sektora przemysłowego. Publikowany przez CFLP/NBS indeks PMI dla przemysłu wzrósł w sierpniu do 51 pkt. z 50,3 pkt. w lipcu. To najwyższy odczyt od 16 miesięcy. Opublikowane dane są lepsze od oczekiwań. Prognozy ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera zawierały się przy medianie na poziomie 50,6 pkt.


Natomiast w poniedziałek został opublikowany ostateczny odczyt sierpniowego indeksu PMI dla przemysłu opracowywanego przez bank HSBC. Rynek, zgodnie z tym co pokazał wstępny odczyt, zakładał jego wzrost do 50,1 pkt. z 47,7 pkt. w lipcu, gdy znalazł się on na najniższym poziomie od 11 miesięcy. Odczyt okazał się zgodny z prognozami, co oznacza, że PMI ponownie wraca nad graniczny poziom 50,0 pkt. i tym samym na ścieżkę wzrostu.


W poniedziałek zostaną opublikowane również indeksy PMI, opisujące kondycję sektora przemysłowego w Azji i Europie. W tym kondycję tego sektora w Polsce (prognoza: 51,7 pkt.). Dane powinny po raz kolejny potwierdzić przyspieszenie wzrostu gospodarczego w II połowie roku.


Odczyt PKB za 2 kw. nie zaskoczył


W zeszły piątek inwestorzy poznali drugi szacunek PKB za 2 kw. 2013 r. Przed publikacją pojawiały się głosy, że odczyt może pozytywnie zaskoczyć rynki, tymczasem wynik okazał się zgodny z szacunkami ekonomistów. Niemniej należy odnotować, że W 2 kw. 2013 r. wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszył do 0,8% R/R (dane niewyrównane sezonowo) z 0,5% R/R w I kwartale, gdy znalazł się on na 4 letnim dnie. Trzeci kwartał powinien przynieść dalszą poprawę kondycji polskiej gospodarki. Szacuje się, że dynamika PKB przyspieszy od 1,2 do 1,5%. Rynkowy konsensus mówi o wzroście na poziomie 1,4% (ankieta z lipca). Nieco bardziej ostrożny jest resort finansów, który prognozuje wzrost PKB o 1,0-1,1%. Rynek walutowy nie zareagował na raport GUS.


Z kolei w ostatnich dniach usłyszeliśmy szereg komentarzy członków RPP z obu stron Rady Polityki Pieniężnej, które pokazują, że w RPP istnieje konsensus odnośnie utrzymywania stóp bez zmian, przynajmniej do końca tego roku. NBP może sobie na to pozwolić ponieważ w polska gospodarka nie posiada dużych nierównowag, podczas gdy inne banki centralne wśród gospodarek wschodzących są zmuszone podnosić stopy aby bronić własnych walut, które mocno tracą na skutek odpływu kapitału z ich rynków długu.


Na wykresach:


EUR/USD, 1H


Nowy tydzień i zarazem miesiąc na eurodolarze powinniśmy rozpocząć od wzrostów. W tym przedsięwzięciu ma pomóc psychologiczne wsparcie na poziomie 1,3200, które jest dodatkowo wzmocnione przez linię kanału spadkowego. Mocna banda powinna przyczynić się do odreagowania w pierwszej kolejności do 1,3230 i w dalszym horyzoncie czasu do 1,3275.


GBP/USD, 1H


Uspokojenie sytuacji wokół konfliktu syryjskiego powinno sprzyjać umocnieniu funta. W konsekwencji, kurs „kabla” powinien wspiąć się na nowe maksima. Przełamanie lokalnego oporu na wysokości 1,5550 powinno zaowocować dalszym wzrostem kursu do 1,5610.


USD/CHF, 1H


W przypadku USD/CHF na wykresie intraday, kurs pary walutowej przełamał ważny opór na wysokości 0,9325, jednak nie utrzymał się długo nad tym poziomem. Do akcji wkroczyła podaż, co implikowało za sobą spadek kursu poniżej 0,9325. Obecnie na rynku powinna materializować się korekta spadkowa do 0,9275-0,9300.


USD/PLN, 1H


Na krajowym rynku walutowym, złotówka powinna się umocnić. Oczekiwanym manewrem będzie spadek notowań pary walutowej do 3,2150.


Krzysztof Wańczyk

Analityk


Inwestycje.pl

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomosci ze Świata

Baumit wybrał najlepsze fasady Europy. Oto laureaci!

2021-05-20

22 kwietnia br. odbyła się długo wyczekiwana gala finałowa Life Challenge 2021. Z uwagi na utrzymujące się… »

Sukces Polaków w European Property Awards

2021-04-02

Pracownia architektoniczna AP Szczepaniak zdobyła nagrodę Award Winner w międzynarodowym konkursie European… »

Harmonia doskonała

2021-01-25

Jeśli szukacie budynku idealnie wpisującego się w otoczenie, ten dom z pewnością jest tego doskonałym… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro