Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Względy ekonomiczne głównym motorem ekologii w architekturze i budownictwie

Wyniki badania Autodesk Green Index wskazują na wysokie zaangażowanie architektów w projektowanie zrównoważone

2009-10-30  Autor: Alicja Piekarz   Źródło: Autodesk   Kategoria: Oprogramowanie, komputery

Autodesk ogłosił wyniki pierwszej polskiej edycji Autodesk Green Index. Jest to cykliczne badanie odpowiadające na pytanie, jak architekci stosują praktyki zrównoważonego projektowania oraz jakie są trendy w obszarze budynków ekologicznych. Badanie w Polsce zostało przeprowadzone przy współpracy z Fundacją Twórców Architektury.

Ekologia z punktu widzenia klienta - inwestora
Z pytaniami o rozwiązania ekologiczne w ponad 50% projektów spotyka się blisko jedna czwarta polskich architektów. Ale tylko 19% zainteresowanych decyduje się na rozwiązania z obszaru zrównoważonego projektowania. Rosnące koszty energii (79%) oraz wymogi prawne (66%) motywują architektów do stosowania rozwiązań ekologicznych. Z kolei klienci decydują się na te elementy przede wszystkim – zdaniem architektów – ze względu na niższe koszty operacyjne (81%).

„Duże zainteresowanie architektów projektowaniem zrównoważonym oraz wysoka świadomość ich roli w popularyzacji tego trendu jest bardzo pozytywnym symptomem.” – ocenia Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk w Polsce. – „Autodesk tworzy oprogramowanie, dzięki któremu projektowanie zrównoważone jest efektywniejsze i łatwiejsze. Ponad jedna trzecia architektów korzystających z oprogramowania do analizy aspektów środowiskowych to bardzo satysfakcjonujący rezultat.”

Praktyki projektowania zrównoważonego
Polscy architekci mają bardzo wysoką świadomość swojego wpływu na kształtowanie przestrzeni i trendów. Blisko 90% z nich uważa, że - ze względu na odpowiedzialność za środowisko – warto używać technik zrównoważonego projektowania, gdy tylko to możliwe. Ponad połowa uważa, że architekci są odpowiedzialni za tworzenie i wdrażanie rozwiązań w odpowiedzi na zmiany klimatu. Jedna trzecia firm architektonicznych rozpoczyna więc wdrażanie standardowych procedur w celu informowania klientów o budownictwie zrównoważonym.

Polscy architekci wśród najczęściej stosowanych rozwiązań projektowania zrównoważonego wymieniają zielone, obsadzone roślinnością pokrycia dachowe, miejscowe źródła energii odnawialnej oraz wysoko wydajne instalacje sanitarne i grzewcze. Ponad 40% architektów korzysta z oprogramowania do projektowania w celu oceny kosztów operacyjnych tych systemów, a także do analizy alternatywnych materiałów budowlanych w celu zmaksymalizowania wydajności energetycznej i zminimalizowania wpływu na środowisko.

W przyszłości możemy spodziewać się większej popularności wysoko refleksyjnych materiałów dachowych (34% obecnie, 59% w okresie 5 lat) oraz odzyskanych, odnowionych, wtórnych lub przerobionych materiałów budowlanych (36% obecnie, 54% za 5 lat). Architekci chcą również w większym stopniu przewidywać i oceniać wpływ na środowisko oraz żywotność materiałów budowlanych w całym cyklu życia budynku. Jednocześnie oprogramowanie projektowe będzie częściej wykorzystywane w celu określania ilości i wykorzystania materiałów w procesie budowlanym tak aby zminimalizować odpady. 

Niemal wszyscy architekci (94%) wykorzystują w swojej pracy oprogramowanie projektowe, przy czym jedna czwarta zaczyna pracować zgodnie z koncepcją modelowania informacji o budynku (BIM).

Opina polskich architektów na tle innych krajów
W ciągu ostatniego czasu (2008-2009) Autodesk przeprowadził podobne ankiety wśród architektów w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech oraz Wielkiej Brytanii. Architekci z powyższych krajów zgodzili się, że ich klienci byli zainteresowani ekologicznymi budynkami, ponieważ chcieli obniżyć koszty operacyjne. Polscy architekci są w czołówce w statystykach, jako ci, którzy uważają, że architekci powinni stosować zrównoważone projektowanie zawsze, kiedy jest to możliwe. Twierdzi tak 89% architektów ze Stanów Zjednoczonych, 88% architektów z Wielkiej Brytanii, 87% architektów z Polski, 73% architektów z Włoch oraz 59% architektów z Japonii. Uzasadnienia tego stanowiska różnią się w zależności od kraju. W USA ekologiczne budynki powstają w wyniku popytu wśród klientów (66%), w Wielkiej Brytanii i Japonii podstawowym czynnikiem są wymagania przepisów (75% i odpowiednio 64%), natomiast w Polsce i we Włoszech wpływają na to głównie wzrastające koszty energii (odpowiednio 79 i 70%).
W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi zainteresowanie klientów elementami budownictwa ekologicznego w Polsce jest niższe – w USA 42% architektów spotkało się z zapytaniami w tym obszarze w większości budynków, 47% z nich wdrożyło te rozwiązania. W Polsce było to odpowiednio: 23 i 19%. Warto natomiast zwrócić uwagę, że duży postęp w tym zakresie nastąpił w USA w okresie ostatnich dwóch lat (ponad 15 punktów).

Metodologia
Badanie w Polsce zostało przeprowadzone drogą internetową, wzięło w nim udział 123 architektów. Ankieta była realizowana pomiędzy 7 maja i 22 września 2009.

Maciej Kujawski, Epstein, o projektowaniu zrównoważonym

Projektowanie zrównoważone w polskiej architekturze i budownictwie
Projektowanie zrównoważone staje się w świecie bardzo istotne. Idea ta rozwija się bardzo dynamicznie. Logika tego procesu wydaje się niepodważalna. Dlatego i w Polsce zasady te będą nabierały znaczenia i w końcu staną się ważnym trendem w architekturze i budownictwie.

Wprowadzenie projektowania zrównoważonego jest następstwem ewolucji pytań na które muszą odpowiadać projektanci. Proces ten wynika z natury człowieka, który pragnie ciągle polepszać warunki w których żyje. Ta chęć wymusza wprowadzenie zmian w dotychczasowym postępowaniu i dążenie do zmniejszenia negatywnego wpływu oddziaływania człowieka na środowisko. Można to uzyskać, między innymi, po przez otrzymanie obiektu powstałego w procesie projektowania uwzględniającym rozwiązania proekologiczne i stawiającym je za główne idee.

Projektowanie zrównoważone a modelowanie informacji o budynku (BIM)

Projektowanie zrównoważone wiąże się z jednoczesnym braniem pod uwagę wielu elementów: od lokalizacji budynku poprzez rozwiązania przestrzenne, materiałowe, aż po utylizację budynku w dalekiej przyszłości. Obiekty powstające zgodnie z ideą obiektów zrównoważonych ekologicznie są skomplikowane pod względem zastosowanych w nich rozwiązań. Technologia BIM znacznie upraszcza sam proces projektowy, poprzez możliwość testowania w świecie wirtualnym, wielu wariantów i schematów, w celu wybrania tego jednego najbardziej optymalnego. Wyniki testów są wiarygodne dzięki coraz lepszemu odzwierciedleniu rzeczywistości poprzez jeden cyfrowy model. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu narzędzi występujących w oprogramowaniu wspierającym technologię BIM. Narzędzia te poprawiają m.in. wizualizację i zrozumienie idei projektu, przestrzeni, współdziałania różnych systemów oraz urządzeń występujących w obiektach, dzięki którym będzie on w przyszłości funkcjonował. Modelowanie i symulacja rzeczywistości w świecie cyfrowym daje nieskończone możliwości analityczne, a następnie prezentacyjne co będzie miało ogromny wpływ na zrozumienie i popularyzację rozwiązań przyjaznych środowisku.

Informacje o firmie Epstein
EPSTEIN jest jednym z największych architektonicznych i wielobranżowych biur projektowych w Polsce. Działa w Polsce od 35 lat, dłużej niż jakiekolwiek inne biuro projektowe założone przez zagraniczną firmę. Zostało otwarte w Polsce w 1971 roku przez jedną z największych firm projektowych w Stanach Zjednoczonych, i należy do jej światowej sieci.

Wysoko wykwalifikowany zespół architektów i projektantów firmy EPSTEIN uczestniczy w wielu wybitnych realizacjach i odnosi sukcesy w projektowaniu biurowców, centrów handlowych, lotnisk, hoteli, ambasad, budynków mieszkaniowych, zakładów produkcyjnych oraz centrów dystrybucyjnych. Więcej informacji na www.epstein.pl

Informacje o Autodesk
Autodesk, Inc. jest światowym liderem w dziedzinie oprogramowania do projektowania dwu- i trójwymiarowego przeznaczonego dla sektorów przemysłu, architektury i budownictwa, inżynierii lądowej oraz mediów i rozrywki. Od wprowadzenia na rynek w 1982 roku oprogramowania AutoCAD Autodesk opracował szerokie portfolio najnowocześniejszych rozwiązań do prototypowania cyfrowego, dzięki którym klienci mogą wypróbowywać swoje pomysły jeszcze przed ich faktyczną realizacją. Firmy z listy Fortune 1000, dzięki narzędziom Autodesk, wizualizują, symulują i analizują, jak ich wyroby będą działały w rzeczywistości, na wczesnym etapie projektowania. Dzięki temu oszczędzają czas i pieniądze, jednocześnie podnosząc jakość i pobudzając innowacyjność. Dodatkowe informacje o Autodesk można uzyskać z witryny www.autodesk.com, www.autodesk.pl.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Oprogramowanie, komputery

ZWCAD 2023 SP2

2022-12-19

ZWCAD 2023 to świetna alternatywa dla innych dostępnych na rynku programów, służących do projektowania… »

Projektowanie może być proste dzięki Archicad 26

2022-08-20

Archicad to jeden z najpopularniejszych programów do projektowania w środowisku openBIM, który… »

Archicad - wzorzec projektu od Multibim

2021-11-09

Architekci i projektanci z różnych branż do tworzenia dokumentacji i modeli obiektów wykorzystują… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro