Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Hiszpański rynek długu znów w opałach

inwestycje.pl

2012-08-03  Autor: Krzysztof Wańczyk   Źródło: inwestycje.pl   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

Czwartkowe posiedzenie EBC wywołało żywiołową reakcję ze strony inwestorów, gdyż oczekiwania inwestorów okazały się zbyt wygórowane w porównaniu do tego, co zaserwował prezes banku centralnego. Posiedzenie, jak i konferencja Mario Draghiego nie przyniosła żadnych przełomowych deklaracji. W rezultacie, nerwowo zareagowały rynki akcji oraz obligacji.

Sama decyzja EBC nie wniosła niczego nowego, gdyż stopa procentowa nie uległa zmianie i nadal wynosi 0,75 proc. Z niecierpliwością wyczekiwano konferencji Mario Draghiego, która okazała się rozczarowująca. Nie zostały wdrożone żadne niestandardowe narzędzia polityki pieniężnej, mimo że rynki liczyły co najmniej na wznowienie programu SMP. Szef EBC stwierdził, że premia za ryzyko w niektórych krajach są nie do zaakceptowania i wymaga to fundamentalnych rozwiązań, lecz nie jest jasne, co konkretnie miał na myśli. Mario Draghi potwierdził, że oprócz operacji otwartego rynku, EBC może podjąć niestandardowe działania, które w najbliższych tygodniach będą rozważane. Draghi wyraźnie też zaznaczył, że decyzja o licencji bankowej dla ESM nie leży w gestii EBC. Generalnie, konferencja okazała się mocno rozczarowująca w porównaniu do oczekiwań, jakie wyrosły na bazie zeszłotygodniowych deklaracji. Za słowami wciąż nie poszły konkretne czyny, co widać w reakcjach rynkowych.

Szczególnie dużo nerwowości było zauważalne na rynki długu, gdzie rentowności 10-letnich obligacji Hiszpanii wróciły ponad psychologiczny poziom 7 proc., dlatego perspektywy na nadchodzące dni nie są zbyt optymistycznie. Kluczem oceny sytuacji na rynku będzie szczególnie sytuacja na rynku obligacji. Jeśli rentowności bonów skarbowych nie spadną w najbliższym czasie to trudno będzie trudno będzie powrócić bykom na ścieżkę wzrostu. Barometrem dla inwestorów będą również dzisiejsze dane Departamentu Pracy USA i potencjalna reakcja rynku na tą publikację. Jeśli odczyt okaże się wyraźnie słabszy od oczekiwań to szybko powrócą spekulacje odnośnie możliwych stymulacji FED na posiedzeniu 12-13 września. Niemniej, póki, co nastawienie do ryzykownych instrumentów powinno być negatywne.

Z technicznego punktu widzenia na rynku EUR/USD wygenerowała się potężna fala spadkowa, której bieg zatrzymał się w okolicy 1,2120. Niemniej w dalszym ciągu nastawienie do euro powinno zostać pesymistyczne, dlatego dalsza deprecjacja notowań pary walutowej nie będzie zaskoczeniem. Jeśli kurs przełamanie wsparcie 1,2120, to kolejnym potencjalnym celem niedźwiedzi będzie rejon 1,2050.

Silna wyprzedaż miała miejsce również w przypadku pary GBP/USD. W ciągu ostatniej sesji, karty rozdawała podaż, co w konsekwencji mocno pociągnęło kurs na nowe minima. Przed dalszym spadkiem kursu chronić powinno wsparcie 1,5470. Zejście poniżej tej linii obrony, oznaczać może test 1,54.

Na wydarzenia w Europie nie pozostał obojętny polski złoty, który wyraźnie osłabił się względem dolara amerykańskiego oraz w mniejszym zakresie w relacji do euro. Taka tendencja może ulec kontynuacji w najbliższym czasie. W przypadku pary USD/PLN, nowe maksima są prawdopodobne, jednak nie ma już, co liczyć na podobny impet wzrostu. Popyt powinien zdecydowanie osłabnąć, ale warto zaznaczyć, że furtka w rejon 3,4250 została otwarta. Podobna możliwość wzrostu notowań kształtuje się na rynku EUR/PLN. Dotychczasowe odbicie jest dość niemrawe, ale jest jeszcze potencjał do wzrostu kursu. Celem byków jest 4,14.

Po kilkudniowej konsolidacji na rynku USD/CHF, do akcji znów wkroczył popyt. Pod koniec ostatniej sesji obserwowaliśmy silny wzrost notowań. Ogólny obraz techniczny obecnie faworyzuje stronę popytową, dlatego kolejne godziny handlu powinny upłynąć w wyniku wzrostu notowań. Dynamika ruchu na północ powinna ulec zwiększeniu, jeśli byki przełamią opór 0,9830. Wyjście kursu powyżej tego poziomu będzie oznaką siły byków, dlatego nowe maksima będą realne – 0,9920.

W ostatnich sesjach konsekwentnie nowe maksima zaliczają byki na rynku AUD/USD. W ciągu ostatniej sesji ponownie obserwowaliśmy dynamiczny ruch na północ. Niemniej, tendencja umocnienia dolara australijskiego dobiega końca. Granicą zaporową dla popytu jest tutaj 1,50. W tej okolicy do głosu powinny dochodzić niedźwiedzie, które mogą pociągnąć kurs na niższe poziomy – 1,02.

 

Krzysztof Wańczyk

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomosci ze Świata

Baumit wybrał najlepsze fasady Europy. Oto laureaci!

2021-05-20

22 kwietnia br. odbyła się długo wyczekiwana gala finałowa Life Challenge 2021. Z uwagi na utrzymujące się… »

Sukces Polaków w European Property Awards

2021-04-02

Pracownia architektoniczna AP Szczepaniak zdobyła nagrodę Award Winner w międzynarodowym konkursie European… »

Harmonia doskonała

2021-01-25

Jeśli szukacie budynku idealnie wpisującego się w otoczenie, ten dom z pewnością jest tego doskonałym… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro