Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Architektura-murator wrześniowo

Informacja Prasowa

2013-09-01  Autor: [KK]   Źródło: Architektura-murator   Kategoria: News o publikacjach

OD REDAKTORA
To było pod koniec, a może tuż po studiach. Jacek Michalski spytał – Ewa, kończymy konkurs, może wpadniesz, pomożesz kreślić, przy okazji czegoś się jeszcze nauczysz? Tylko nie przejmuj się, mój partner ma niewyparzony język, ale to taki styl, sposób bycia…
Trzy dni i noce intensywnej pracy, w zespole pełen savoir-vivre. Nic z budowlanego żargonu.
Nagle napięcie, stres, czas goni. Jerzy Szczepanik-Dzikowski krzyczy: K…, od trzech dni żadnego dowcipu, o niczym nie można porozmawiać, z tego wszystkiego przegramy konkurs! Zawsze mówiłem – nie będzie kobiet w naszym zespole!
Zamarłam. Cisza.
Jacek: Dziku, to nie kobieta!
Dzik: Jak to?
Jacek: No przecież to… inżynier!
- Jaki inżynier?
- Noo… inżynier. Inżynier… Julian.
I tak zostałam inżynierem, a dla przyjaciół do dziś – Julianem.  Uwielbiam ten epizod, ten żartobliwy wyraz akceptacji i zawodowego uznania.
Czy świat architektury rzeczywiście jest seksistowski? O tym w bieżącym numerze „Architektury murator”.
Ewa P. Porębska

BIEŻĄCE WYDANIE

KONTEKSTY

Architektura – męski klub?

Jury nagrody Pritzkera odmówiło ostatnio przyznania się do błędu, jakim było pominięcie w werdykcie z 1991 roku Denise Scott Brown. To prestiżowe wyróżnienie otrzymał wówczas tylko jej mąż – Robert Venturi. Mimo swoich osiągnięć, amerykańska architektka często doświadczała dyskryminacji. Czy płeć w jakikolwiek sposób wpływa na karierę projektantek? Co zmieniło się w ciągu ostatniego stulecia? Jak jest w Polsce, a jak zagranicą? Męski świat architektury komentują dla nas m.in.: Magdalena Staniszkis, Marta Leśniakowska, Ewa Kuryłowicz, Aleksandra Wasilkowska i Natalia Paszkowska

Autorka tekstu: Maja Mozga-Górecka; fot. archiwum Kuryłowicz & Associates


Rozmowa z Denise Scott Brown o jej pracy i słynnej książce Uczyć się od Las Vegas

Po ponad 40 latach na polski została przetłumaczona książka, która w latach 70. dokonała przełomu w architekturze. Współautorka Uczyć się od las Vegas – Denise Scott Brown – na łamach „A-m” podsumowuje prawie 60-letnią karierę i wspomina, jak powstała publikacja.

W numerze także recenzja tej kultowej książki autorstwa Grzegorza Stiasnego.

Rozmawiała: Maja Mozga-Górecka

REALIZACJE

 

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

(Autorzy: DDJM Biuro Architektoniczne, architekci Marek Dunikowski, Jarosław Kutniowski, Wojciech

Miecznikowski)

Lusławickie założenie powstało dzięki inicjatywie wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Obiekt, służący twórczemu rozwojowi utalentowanej muzycznie młodzieży nie tylko z Polski, ale i ze świata, to dziś kulturalna wizytówka regionu. O klasztorno-świątynnych architektonicznych konotacjach kompleksu pisze Grzegorz Stiasny, a o unikatowym sposobie myślenia o krajobrazie i ascetycznej logice przestrzeni, w której pobrzmiewają echa architektury skandynawskiej – Andrzej Bulanda. W numerze także wypowiedź projektanta budynku – Jarosława Kutniowskiego, głównego konsultanta ds. akustyki, profesora Konserwatorium Wiedeńskiego – Karlheinza Müllera oraz dyrektora instytucji Adama Balasa i prezesa prowadzącego ją stowarzyszenia Wojciecha Ciurzyńskiego.

Autorzy tekstów: Grzegorz Stiasny, Andrzej Bulanda; fot. Marcin Czechowicz

TECHNIKA

Centrum wystawowe w Bazylei

(Autorzy: Herzog & de Meuron)

Projektanci nowego pawilonu na terenie Targów Szwajcarskich w Bazylei przykładali szczególną wagę do geometrii i wykończenia jego elewacji, ponieważ mają one zasadniczy wpływ na warunki nasłonecznienia otwartej przestrzeni w parterze. Z pomocą trójwymiarowych modeli, ustawianych pod narzędziem symulującym naturalne niebo, i obliczeń matematycznych wyznaczono krzywiznę fasad i ustalono parametry odbicia światła przez materiały elewacyjne. Oprócz odpowiedniego nasłonecznienia powierzchni placu, brano pod uwagę minimalizację efektu olśnienia. Zdecydowano się na zastosowanie pasów z półmatowej, anodowanej blachy aluminiowej o grubości 3 mm. Pasy te są rozcięte i poskręcane w taki sposób, że tworzą ażurową „skórę”, rozpraszającą przedostające się do środka światło dzienne.

Autor tekstu: Maciej Lewandowski, fot. MCH Exhibition Basel

WARSZTAT

Nobel Tower to pierwszy w Poznaniu wertykalny park naukowo-technologiczny wspierający różne firmy, w ramach tzw. inkubatora przedsiębiorczości. Z uwagi na charakter specjalistycznych pomieszczeń, w wieżowcu zaprojektowano stropy o zwiększonej wytrzymałości, i zewnętrzny szacht technologiczny – o realizacji nowego wieżowca w stolicy Wielkopolski pisze jego współautor Piotr Z. Barełkowski

ZAWÓD ARCHITEKT

Architektura nie jest robiona dla architektów, tylko dla ludzi, a skoro dla ludzi, to chodzi o to, żeby ludziom się podobała – rozmowa z Markiem Dunikowskim, założycielem pracowni DDJM, współautorem m.in. założenia pomnikowego w Bełżcu czy prezentowanego w tym numerze Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach

CZYTELNIA

 

Nowe pozycje z własnego księgozbioru poleca Maciej Miłobędzki, współtwórca pracowni JEMS Architekci i współautor tak znanych warszawskich realizacji jak siedziba wydawnictwa Agora czy pawilon na skwerze Hoovera, a pierwszy numer „Rzutu” – nowego studenckiego kwartalnika architektonicznego – recenzują  Grzegorz Stiasny i Krzysztof Mycielski, którzy podobne pismo wydawali w latach 90.

CO SIĘ PROJEKTUJE

Nowy wieżowiec Ściany Wschodniej

Koncepcja opracowana przez biuro JEMS Architekci przewiduje, że w miejscu po rozebranym budynku Universalu w samym centrum Warszawy mógłby powstać 70-metrowy wieżowiec

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

News o publikacjach

Najnowszy Baumit Magazyn – obowiązkowa pozycja dla pasjonatów nowoczesnego budownictwa

2019-08-05

Branża budowlana wciąż się rozwija i wykorzystuje nowatorskie technologie, dlatego właśnie firma Baumit po raz… »

W najnowszej „Architekturze-murator” – „A-m” 02/2019

2019-02-04

Informacje od wydawcy: Kontynuujemy zaplanowany z okazji 25-lecia „Architektury-murator” cykl… »

W najnowszej „Architekturze-murator” – „A-m” 01/2019

2019-01-07

W październiku minie 25 lat od wydania pierwszego numeru miesięcznika „Architektura-murator”. To… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro