Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Najdroższa i najnowocześniejsza willa w Polsce

Projekty...

2014-05-20  Autor: [KK]   Źródło: Mobius   Kategoria: Projekty i realizacje

Mobius Architekci prezentuje willę na krawędzi czyli EDGE HOUSE - wyjątkowy projekt prezentujemy poniżej, a więcej ilustracji prezentuje biuro na swojej stronie internetowej. Gratulujemy projektu!

EDGE HOUSE

WILLA NA KRAWĘDZI

Dom naszego projektu to jedna z pierwszych willi w Polsce, która powstała na krawędzi skalnego urwiska. Niezwykła topografia działki stanowiła punkt wyjścia idei architektonicznej budynku

Edge House, dom na obrzeżach Krakowa, to budynek stojący na krawędzi skalnego urwiska. Wapienna ściana dzieli działkę na dwie części. Zarówno dolna jak i górna strefa parceli mają swoje atuty - niższa zapewnia intymność, górna - widoki na okoliczne wzgórza. Postanowiliśmy dom umiejscowić na skarpie, tak by wizualnie i funkcjonalnie spajał oba poziomy terenu. Stąd pomysł prostopadłościanu, który stanął na krawędzi i… zjechał ze skarpy.

Tak powstała dynamiczna bryła przechylonego pudełka. Zarazem to nasza odpowiedź na wymóg prawa miejscowego, który nakazuje w tej okolicy budowę domów o tradycyjnym, dwuspadowym dachu. Pochyłe pudełko wytworzyło taki dach - jego połacie to nic innego jak ścianki przekrzywionego prostopadłościanu. Bryłę, umieszczoną na tle jasnego urwiska wapiennego, postanowiliśmy skontrastować ciemną okładziną z łupka.

EDGE HOUSE

DOM ZATOPIONY W KRAJOBRAZIE

Dom na krawędzi to nie tylko przechylone pudełko. Innym jego walorem jest krajobrazowość. Aby budynek wtopić silnie w otoczenie z jego bryły wyprowadzono organicznie wijące się ramiona

Ramiona to dodatkowe skrzydła willi, które wyznaczone są przez białe, żelbetowe ramy i wygięte elewacje pokryte drewnem jesionowym. Skrzydła wtapiają się w stok, ich zielone stropodachy zlewają się z trawiastymi zboczami ogrodu. Umieszczono w nich dodatkowe funkcje, jak basen ze SPA, czy garaż z częścią techniczną.

Białe modernistyczne ramy są w kontrze do pochylonego pudełka. Część z ram tworzy tarasy oplatające dom, przez co praktycznie każde pomieszczenie willi ma wyjście na zewnątrz.

EDGE HOUSE

NIEZWYKŁY PROJEKT MOBIUS ARCHITEKCI

Dom na krawędzi to dzieło pracowni Mobius Architekci, założonej przez Przemysława Olczyka w 2006 roku. Pracowni przyświeca holistyczne myślenie o projektowaniu - od projektu budynku, poprzez wnętrza, jego wyposażenie, aż po otoczenie i krajobraz

Willa Edge jest tego przykładem - na projekt składa się nie tylko architektura obiektu, ale projekt zieleni oraz projekt wnętrz. Te są kontynuacją zewnętrza, stąd powtórzenie materiałów z elewacji, jak drewno czy kamień, w pomieszczeniach.

Mobius Architekci to pracownia dążąca do tworzenia nowatorskich projektów. W 2008 roku magazyn Wallpaper zaliczył Mobius do 50 najbardziej ekscytujących młodych pracowni architektonicznych na świecie. Pracownia została też wyróżniona w plebiscycie World Architecture Awards za projekt domu Origami – gdzie znalazła się w gronie 10. zespołów projektujących najlepszą architekturę współczesną. 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Projekty i realizacje

Luksusowa rezydencja w Wilanowie - nieoczywista odsłona nowoczesnego designu

2020-03-31

W Wilanowie, historycznej części Warszawy, powstała rezydencja, która imponuje nie tylko wielkością (540… »

Nikiszowiec na Nowo spod kreski pracowni 22 ARCHITEKCI

2020-03-31

W Katowicach przy ul. Górniczego Dorobku trwa budowa 513 mieszkań na osiedlu Nowy Nikiszowiec.… »

RE: BIAS House: dom inspirowany górzystym terenem. Nowy projekt pracowni REFORM Architekt

2020-03-31

Beskidy Małe i niezwykły widok na panoramę góry Żar – to właśnie w tej lokalizacji powstaje dom o… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2020 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro