Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Podpisano umowę na realizację nowej siedziby budynku Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego

Projekty...

2014-07-28  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Małeccy Biuro Projektowe   Kategoria: Projekty i realizacje

16. lipca 2014r. została podpisana umowa pomiędzy Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, a generalnym wykonawcą MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. dotycząca realizacji nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Budynek ma powstać przy ul. Świętego Pawła w Katowicach do końca 2016 roku.

Autorami projektu budynku na etapie konkursu z 2012 roku są barcelońskie biuro BAAS i Grupa 5 Architekci z Warszawy, natomiast na etapie projektu budowlanego i wykonawczego BAAS, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe z Katowic.

Koncepcja budynku już w momencie ogłoszenia wyników konkursu nazwana została przez jurorów przyszłą ikoną architektoniczną miasta. Zaproponowany projekt jako jedyny, zakładał pozostawienie istniejącego budynku stacji transformatorowej. W ten sposób zagwarantowana została ciągłość urbanistycznej tkanki miasta. Nowy Wydział Radia i Telewizji będzie plombą w istniejącej, zabudowie centrum Katowic. Największa część projektu została skoncentrowana w kubaturze przy ulicy św. Pawła, dzięki czemu wewnętrzna jego część jest o wiele niższa i lepiej harmonizuje z istniejącą zabudową. Budynek zajmuje całą działkę, tworząc w jej wnętrzu otwartą przestrzeń - atrium, doświetlające pomieszczenia niższych kondygnacji. Budynek będzie wyposażony między  innymi w studio filmowe, salę kinową, pracownie warsztatowe, sale wykładowe i pomieszczenia biurowe i techniczne. Projektowana elewacja z kształtek ceramicznych swoją barwą i kształtem nawiązuje do sąsiedniej zabudowy, stanowiąc kontynuację charakteru pierzei.

Uniwersytet Śląski w Katowicach jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się polskich uczelni – powstał w 1968 roku. […] Uniwersytet Śląski ma dominujący wkład w ciągle trwającą przemianę krainy węgla i stali w krainę wiedzy, której bogactwem są chłonne umysły kształtowane przez dobre śląskie uczelnie. W coraz większym stopniu absolwenci śląskiej Alma Mater […] wpływają na losy naszego regionu, Polski, a coraz częściej także Europy. […] Po czterdziestu latach istnienia Uniwersytet Śląski stał się owym »ogniskiem kultury« promieniującym na całe społeczeństwo ziemi śląskiej i zagłębiowskiej, czego pragnęli Ci, którzy marzyli o jego utworzeniu.”

BAAS Architekci specjalizuje się w architekturze, urbanistyce i projektach wnętrz. Założone w 1994 przez grupę projektantów i architektów, współpracuje z szeroką siecią wysoko wyspecjalizowanych branżystów. Dzięki wielu projektom rozwijanym na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat biuro zyskało ogromne doświadczenie potwierdzone prestiżowymi nagrodami (FAD Awards, Ciutat de Barcelona 2009) oraz licznymi publikacjami w (Architectural Review, El Croquis, A+U, Casabella, etc.). Biuro BAAS Architekci stara się w prosty i zarazem wyszukany sposób odpowiadać na wszystkie wymagania każdego projektu poprzez realizację budynków charakteryzujących się wyrazistością i wysoką jakością rozwiązań technicznych. Tworzy architekturę, która oręduje za kontynuacją tradycji i kontekstu, jednocześnie w pełni respektując środowisko.

Grupa 5 Architekci może poszczycić się różnorodnym i obszernym dorobkiem realizacyjnym - zarówno zespoły budynków mieszkalnych i biurowych, jak też obiekty użyteczności publicznej. Biuro współpracowało także przy realizacjach tak prestiżowych jak biurowiec Metropolitan w Warszawie, czy Ambasada Królestwa Niderlandów. Obiekty współtworzone przez Grupa 5 Architekci uznawane są za projekty najwyższej klasy wyznaczające nowoczesne standardy polskiej architektury, czego potwierdzeniem są liczne nagrody i wyróżnienia. Spółką, która zatrudnia ponad 30-stu architektów i współpracuje z ponad setką najwyższej klasy projektantów i specjalistów z różnych branż, zarządza sześciu wspólników. Siedziba firmy znajduje się w sercu warszawskiego Mokotowa.

Małeccy Biuro Projektowe specjalizuje się w projektowaniu budynków użyteczności publicznej i mieszkaniowych. Na swoim koncie ma m.in. realizację placówek dyplomatycznych RP w Szwecji, Danii, Nigerii i na Ukrainie. W ostatnim czasie ich realizacja Centrum Sportowego Bażantowo zdobyła wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną 2013. Znane są także nagrodzone realizacje zespołu budynków Enklawy Modernistycznej w Katowicach, a także wnętrza Centrum Konferencyjnego ING.

Więcej informacji na:
www.baas.cat
www.grupa5.com.pl
www.maleccy.com

Wasze opinie

2017-09-05 01:06:07    Halina G

ciekawe kto wierzy w te pobożne życzenia - chyba sana dziekanka - ha ha ha


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Projekty i realizacje

Luksusowa rezydencja w Wilanowie - nieoczywista odsłona nowoczesnego designu

2020-03-31

W Wilanowie, historycznej części Warszawy, powstała rezydencja, która imponuje nie tylko wielkością (540… »

Nikiszowiec na Nowo spod kreski pracowni 22 ARCHITEKCI

2020-03-31

W Katowicach przy ul. Górniczego Dorobku trwa budowa 513 mieszkań na osiedlu Nowy Nikiszowiec.… »

RE: BIAS House: dom inspirowany górzystym terenem. Nowy projekt pracowni REFORM Architekt

2020-03-31

Beskidy Małe i niezwykły widok na panoramę góry Żar – to właśnie w tej lokalizacji powstaje dom o… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2020 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro