Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Duński design w przestrzeniach sztuki

Informacje...

2018-12-19  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Carpet Studio   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

Miejsca, gdzie sztuka spotyka się z odbiorcą, to wyjątkowe, intymne przestrzenie, w których każdy ele-ment wyposażenia wnętrza wpływa na odbiór i interpretację prezentowanych dzieł. Podłogi mogą uzu-pełniać wystawy, wzmacniając artystyczne doznania odwiedzających, ale jednocześnie same mogą sta-nowić niezależny element ekspozycji. Oto kilka przykładów niesamowitych miejsc, w których wykładziny dywanowe Ege stanowiły integralną część sztuki współczesnej.

Sztuka wysoka

Od samego początku sztuka i ścisła współpraca z artystami stanowiły ważną część podstawowych wartości Ege. Mads Eg Damgaard, założyciel marki, był pionierem w łączeniu biznesu z unikalnym desi-gnem, sztuką współczesną oraz architekturą międzynarodową i podkreślał, że przemysł i artyści potrzebu-ją siebie nawzajem. Uważał, że kreatywni ludzie mogą podnieść jakość produkcji, a branża zapewni arty-stom pracę. Dla Madsa Eg Damgaarda ważne było dostarczenie ludziom - czystej sztuki.

Duński producent wykładzin od lat dba o to, żeby współczesne trendy wykorzystywać przy projektowaniu swoich kolekcji. Marka nie tylko za nimi podąża, ale przede wszystkim sama je tworzy! Dzieje się tak dzięki wieloletniej współpracy z osobowościami ze świata designu i mody, takimi jak Tom Dixon, Christian La-croix czy Jean Paul Gaultier. Ege jest także obecna w świątyniach sztuki - muzeach - w których staje się integralnym elementem wystaw. Marka, tworząca modę podłogową, jednocześnie wspiera sztukę współ-czesną.

Wnętrza pełne narracji

Każda przestrzeń sztuki opowiada pewną historię, a elementy wyposażenia wnętrz są jej częścią i jednym z rozdziałów, który - odpowiednio napisany - wywoła w odbiorcach pożądane przeżycia estetyczne. Pod-łogi w takich miejscach są jak duże płótna, a wykładzina może stać się największym  - i najpiękniejszym - obrazem artystycznego wyrazu. Dobrze dobrane wpływają nie tylko na energię danej przestrzeni, ale potęgują także wrażenia estetyczne. Marka Ege często wspiera sztukę wysoką, czego przykładem są liczne wystawy.

„Pozwól mi wejść”

Ry David Bradley i Jon Rafman - to artyści, poszukujący w swojej codziennej pracy odpowiedzi na pytanie, jak technologia wpływa na naszą percepcję sztuki. Obecnie ich wystawę - „Letmein” - można podziwiać w HEART - Herning Museum of Contemporary Art w Danii (uznany przez amerykański magazyn Architectu-ral Record jednym z 125. najważniejszych budynków na świecie).

W instalacji, o łącznej powierzchni 2 000 mkw, wykonane na zamówienie wykładziny ścienne oraz podło-gowe zestawiono z nowoczesnymi technologiami. Artyści proponują w ten sposób nowe spojrzenie na charakter naszej ciągłej - i wszechobecnej - interakcji z mediami cyfrowymi. Wystawa „Letmein” potrwa do 17. lutego 2019 roku.

„50 peruk Warhola”

Wystawę, autorstwa Alex’a Da Corte, artysty pop-art, oparto na pamiątkach z osobistego archiwum An-dy'ego Warhola w Pittsburgu. Zbierając ponad 300 000 przedmiotów, Warhol stworzył z pewnością inte-resującą, prywatną kolekcję, z której aż 111 obiektów, w tym 50 peruk, zaprezentowano w HEART - Her-ning Museum of Contemporary. Wystawę dopełniły wykładziny Ege m.in.: z oszałamiającym, przeskalo-wanym motywem róży, odzwierciedlającym fascynację Da Corte tym kwiatem. Wykładzina dodała wnę-trzu intymności, ciepła, a wszystko po to, aby wywołać w zwiedzających wystawę uczucie bezpieczeństwa.

„Na powierzchni”

„On the Surface” to wystawa-retrospektywa, zorganizowana przez pracownię architektoniczną Metis, należącą do Marka Dorriana i Adriana Hawkera. Metis zajmuje się sztuką, architekturą i urbanistyką, sta-rając się tworzyć wielowarstwowe dzieła. Twórcy podchodzą do miast w sposób krytyczny, ale jednocze-śnie poetycki. Wystawa miała charakter spaceru po fragmentach przestrzeni architektonicznych i przed-stawiała 7 projektów pracowni, począwszy od instalacji, a skończywszy na dużych projektach restruktury-zacji miast. Wszystko to przeniesiono także na wykładziny dywanowe, umożliwiając odwiedzającym spoj-rzenie na projekty z innej perspektywy. 

„Bez ograniczeń”

Wystawa „No limits” przedstawiała prace jednego z najbardziej wpływowych fotografów na świecie - Ma-rio Testino. Testino tworzy ikoniczne wizerunki supermodelek, muzyków, aktorów i członków rodziny królewskiej, przedstawiając ich wrażliwość, zmysłowość, intymność. W przypadku tej ekspozycji, Ege za-projektowało specjalną wykładzinę, zamontowaną na historycznych schodach muzeum GL Strand w Ko-penhadze. 3 kondygnacje wystawy zachęcały odwiedzających do spaceru śladami dzieł fotografa.

Wykładziny wychodzą z cienia!

Wykładziny coraz wyraźniej akcentują swoją obecność w przestrzeniach publicznych. Stanowią istotny element całej kompozycji, jak w przypadku wystawy ‘Jorn+Munch’ w Muzeum Jorn w Silkeborg, ukazują-cej sztukę dwóch nordyckich artystów - Asgera Jorn’a oraz Edvarda Munch’a. Malarze w swojej twórczo-ści wyrażali emocjonalne wyzwania, przed jakimi stoi każda istota ludzka: miłość, seks, piękno, nieporo-zumienie, smutek i śmierć. Wystawę dopełniła duża, miękka, kolorowa powierzchnia od Ege. Kolory wy-kładziny korespondowały z kolorystyką obrazów, a jednocześnie jej wzór wyznaczał trasę zwiedzania.

Dywan zachęca zwiedzającego do podróży przez kolorowy świat, który wprowadza odbiorców w nowe do-znania wizualne. Ponadto ma praktyczną funkcję, którą jest delikatne prowadzenie zwiedzających przez wystawę - podsumowała współczesna artystka, malarka i projektantka dywanu Malene Landgreen.

Dystrybutorem wykładzin marki Ege w Polsce jest Carpet Studio.

Więcej o Ege w przestrzeniach sztuki na stronie: https://blog.egecarpets.com/explore

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomosci ze Świata

Baumit wybrał najlepsze fasady Europy. Oto laureaci!

2021-05-20

22 kwietnia br. odbyła się długo wyczekiwana gala finałowa Life Challenge 2021. Z uwagi na utrzymujące się… »

Sukces Polaków w European Property Awards

2021-04-02

Pracownia architektoniczna AP Szczepaniak zdobyła nagrodę Award Winner w międzynarodowym konkursie European… »

Harmonia doskonała

2021-01-25

Jeśli szukacie budynku idealnie wpisującego się w otoczenie, ten dom z pewnością jest tego doskonałym… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro