Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Sztuka tynkowania – kiedy najlepiej wykonywać tynki wewnętrze i które wybrać?

Porady i informacje...

2019-07-05  Autor: Baumit   Źródło: Baumit   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Tynkowanie to nieodłączna część budowy czy gruntownego remontu oraz niezwykle ważny etap, od którego w dużej mierze zależy efekt końcowy późniejszych prac dekoracyjnych. By wszystko poszło po naszej myśli, warto wiedzieć, jakie warunki będą najlepsze na tego typu prace oraz jaki rodzaj materiału wybrać w zależności od naszych oczekiwań.

Należy pamiętać, że tynkowanie ścian wymaga określonego zakresu temperatur, wyjaśnia Tomasz Jarzyna, Product Manager firmy Baumit – W czasie wykonywania prac, oraz wiązania tynku temperatura materiału, powietrza i podłoża powinna wynosić minimum +5°C. Niższe wartości mogą negatywnie wpływać na proces obróbki i efekt finalny, a w przypadku spadku temperatur poniżej 0°C doprowadzić nawet do przemrożenia mokrego materiału, co z kolei skutkowałoby utratą jego właściwości mechanicznych, kruszeniem się lub osypywaniem powierzchni. Zbyt wysoka temperatura też nie jest pożądana – zbyt szybkie odparowanie wody skraca i tym samym komplikuje proces obróbki a jednocześnie powoduje zbyt szybkie wysychanie świeżych tynków co w konsekwencji skutkować może niewłaściwym związaniem materiału, który staje się wówczas bardziej podatny na wykruszenia, rysy czy pęknięcia. W okresie letnim należy bezwzględnie unikać prowadzenia prac w rozgrzanych słońcem pomieszczeniach, na gorących ścianach. Górna granica, przy której producenci dopuszczają stosowanie produktu to +25°C. Tym samym najbardziej optymalnym scenariuszem jest zaplanowanie prac tynkarskich na stosunkowo chłodniejsze wiosenne dni, kiedy jest już wystarczająco ciepło i jednocześnie nie zbyt gorąco jak zdarza się w czasie słonecznego lata. Najlepiej wykonywać prace w odpowiednich warunkach, tak aby materiał mógł związać własnym tempem, stwardniał a nie się wysuszył. W przypadku nowej budowy pamiętajmy, by tynkowanie ścian wewnętrznych rozpocząć najwcześniej po okresie osiadania i skurczu murów, czyli po ok. 3-4 miesiącach od wykonania wszystkich prac murarskich zamykających stan surowy budynku. Tynki najlepiej wykonać jeszcze przed zainstalowaniem ocieplenia ścian zewnętrznych budynku – szczelne okna i ocieplenie mogą działać w tym przypadku jak termos, świeże wilgotne tynki bez wietrzenia pomieszczeń to jednoznaczne zaproszenie dla grzybów i pleśni – wyjaśnia ekspert.

Odwieczny dylemat

Wiemy już, jaka temperatura będzie najbardziej odpowiednia do przeprowadzania prac związanych z tynkowaniem. Zanim jednak przystąpimy do działania, musimy sprostać ważnemu zadaniu, jakim jest wybór materiału. Odwieczne pytanie brzmi: cementowo-wapienny czy gipsowy? Żeby rozwikłać tę zagadkę warto poznać charakterystykę obu tych materiałów.

Mieszanki cementowo-wapienne cenione są przede wszystkim za uniwersalność i wytrzymałość. Mogą być bez ograniczeń stosowane zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i mokrych – takich jak kuchnia, łazienka czy pralnia. W miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne, np. garaże, warsztaty, piwnice czy korytarz są wręcz niezastąpione. Mogą być ostatecznym wykończeniem powierzchni ściany lub dzięki doskonałej przyczepności, stanowić znakomitą bazę pod wszelkie okładziny (np. płytki ceramiczne) czy gładzie. Z kolei tynki gipsowe można stosować we wszystkich pomieszczeniach o wilgotności nieprzekraczającej 70%, w tym w domowych kuchniach czy łazienkach. Tynkarze cenią je przede wszystkim za ich szybkie, łatwe, jednowarstwowe wykonanie, oraz łatwość naprawy ich powierzchni. Co więcej w przypadku tynków gipsowych nie często nie ma potrzeby dodatkowego wykańczania ścian gładzią przed ich malowaniem, ponieważ uzyskana powierzchnia sama w sobie jest wystarczająco gładka, przyjemna w dotyku, a otynkowane pomieszczenia sprawiają wrażenie ciepłych i przytulnych. Ich słabą stroną jest wpływ na powstawanie korozji elementów stalowych, z którymi mają bezpośredni kontakt, dlatego przykładowo wkręty, lub wystające elementy zbrojenia, muszą być zabezpieczone poprzez malowanie ochronne a narożniki stalowe, ocynkowane.

Kierunek: zdrowe mieszkanie

Wielbiciele rozwiązań przynoszących najwięcej korzyści mieszkańcom również znajdą coś dla siebie w szerokiej ofercie tynków. Nie od dziś wiadomo, że dla zdrowia najlepsze jest to, co najbardziej naturalne. Tą zasadę możemy zastosować również podczas budowy domu. Wyniki badań przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów w parku badawczym Baumit Viva pokazują, że jeśli zależy nam na bezpiecznej, zdrowej przestrzeni mieszkalnej, do tynkowania ścian najlepiej będzie wybrać materiał ze spoiwem wapiennym w roli głównej. Odpowiednio skomponowany tynk Baumit KlimaWhite sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, a pokryte nim ściany będą skutecznie wspierały regulację klimatu w pomieszczeniach. – Dzięki właściwościom sorpcyjnym produkty z linii Baumit Klima pochłaniają wilgoć, gdy występuje w nadmiarze, stopniowo ją uwalniając, gdy powietrze jest za suche. Ponadto, produkty mineralne na bazie spoiwa wapiennego ograniczają rozwój grzybów-pleśni, nie emitują nieprzyjemnych zapachów, szkodliwych substancji i nie przyciągają kurzu, a tym samym nie powodują drażniącego kaszlu, czy bólu głowy, do minimum redukując ryzyko wystąpienia alergii, co czyni je wręcz idealnymi do zastosowania w sypialni, salonie czy pokoju dziecięcym – wyjaśnia ekspert. Jeśli cenimy sobie rozwiązania dobre dla zdrowia, tynk Baumit KlimaWhite będzie doskonałą odpowiedzią na nasze potrzeby oraz wsparciem właściwego mikroklimatu w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej.

Tynki w naszych domach spełniają ważną funkcję. Nie bez znaczenia pozostaje też ich estetyczna rola, czasem nawet można zastosować je jako ostateczną warstwę wierzchnią. Jeśli weźmiemy więc pod uwagę odpowiednie warunki ich wykonania oraz dobierzemy odpowiedni do naszych potrzeb materiał, z pewnością osiągniemy satysfakcjonujący efekt.

www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

AVIS - elementy balustrad, balkony francuskie i o wiele więcej

2019-09-13

Elementy balustrad AVIS to najwyższa jakość wykonania, połączona z wyjątkowym stylem oraz niezawodnością,… »

Jak skutecznie walczyć z alergią? – materiały wykończeniowe a nasze zdrowie

2019-09-05

Katar, kichanie, łzawienie oczu, duszności… to tylko niektóre z wielu uporczywych objawów… »

Przyszłość aranżacji wyłożona płytkami

2019-09-05

Płytki dekoracyjne już od kilku sezonów pozostają jednym z najgorętszych trendów aranżacyjnych.… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2019 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro